obchod 2

   Dňa 2.12.2021 bola schválená v parlamente novela Zákona č. 190/2003 Z. z. (o strelných zbraniach a strelive), ktorá už bola podpísaná aj prezidentkou SR. Najväčšou skupinou, na ktorú bude dopad mimoriadne negatívny, sú držitelia voľnopredajných zbraní (zbraní kat. ,,D´´) a budúci záujemcovia o tieto zbrane. 

   Štartovacia pištoľ alebo revolver na náboje v kal. 6 mm (Short Blank) je podľa zákona expanznou zbraňou. Na nákup teda potrebujete zbrojný preukaz alebo povolenie na nákup. Ak ste nadobudli štartovaciu zbraň pred účinnosťou novely, musíte jej vlastníctvo, resp. držbu ohlásiť dodatočne. Ak máte k 1. februáru 2022 v držbe zbraň, ktorej držanie do 31. januára 2022 nepodliehalo evidenčnej povinnosti, avšak po 1. februári 2022 sa zaevidovanie zbrane vyžaduje, môžete požiadať o jej zaevidovanie v termíne do 31. januára 2023. Požiadaním o zaevidovanie sa rozumie - osobná návšteva oddelenia dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru v mieste pobytu (trvalého/prechodného). Predmetné zbrane je potrebné priniesť so sebou na kontrolu správnosti kategorizácie strelnej zbrane. V rámci registrácie je potrebné predložiť doklad o kúpe (faktúru) tejto zbrane, prípade čestné prehlásenie o spôsobe jej nadobudnutia, ktoré musí podpísať držiteľ zbrane alebo štatutár organizácie (štatutár sa musí preukázať uznesením o schválení za štatutára). Následne bude zbraň zaevidovaná v informačnom systéme polície a po zaplatení správneho poplatku vo výške6,00- Eur bude vydaný preukaz zbrane.

   V prípade, že registráciu nevykonáte, budete mať v budúcnosti problém s kúpu streliva a polícia to bude považovať za nezákonné ozbrojovanie. Každý, kto bude pištole obsluhovať, musí si vybaviť preukaz o manipulácii so zbraňou.

                                                                                                    Prezídium DPO SR

Adresa

Dobrovoľná požiarna ochrana SR
Kutuzovova 17
831 03  Bratislava02/44 37 21 33
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Zostaň v spojení

Go to top